تبلیغات
وبلاگ حقوقی - بازدید ناظران سازمان ملل از صحنه كشتار القبیر
اختلاف مسكو و واشنگتن درباره تشكیل گروه تماس بین‌المللی برای حل بحران سوریه
بازدید ناظران سازمان ملل از صحنه كشتار القبیر


گروه بین‌الملل| ناظران سازمان ملل در سوریه پس از آنكه یك بار بر اثر ممانعت نیروهای امنیتی در بازدید از محل كشتار مزرعه ‌القبیر در نزدیكی حماه ناكام ماندند، روز جمعه بالاخره موفق شدند از این دهكده بازدید كنند. بر اساس گزارش‌هایی كه طی روزهای اخیر از سوی منابع نزدیك به مخالفان منتشر شده است، در این دهكده 78 نفر كه همگی غیرنظامی و عمدتا زنان و كودكان روستایی بوده‌اند، بر اثر شلیك گلوله و ضربات چاقو كشته شده‌اند.

ناظران سازمان ملل به همراه تعدادی خبرنگار، روز جمعه پس از ورود به دهكده قبیر در مركز سوریه، با روستایی متروكه روبه‌رو شدند كه بوی گوشت سوخته و انبوه حشرات آن، خبر از وقوع فاجعه‌یی تكان‌دهنده می‌داد. ویدئویی كه سازمان ملل از این بازدید منتشر كرده است، دیوارهای خون‌آلود و خانه‌هایی كه آثار گلوله و خمپاره بر آنها مشهود است را نشان می‌دهد. بسیاری از خانه‌ها به حالت نیمه‌ویرانه درآمده است و آثار آتش‌سوزی‌های عمدی هم در گوشه و كنار دهكده به چشم می‌خورد.

به گفته كایران داویر، سخنگوی سازمان ملل، ناظران كلاه‌آبی سازمان ملل در جریان این دیدار موفق به صحبت با هیچ‌یك از شاهدان این كشتار نشده‌اند، اما رد خودروهای زرهی و آثار خمپاره و راكت و نارنجك را مشاهده كرده‌اند. به گفته داویر، «شرایطی كه منجر به این كشتار شده است، همچنان نامعلوم است.»

سوزان غوشه، سخنگوی ناظران بین‌المللی در دمشق، هم درباره بازدید ناظران از این دهكده به خبرنگاران گفت: «ناظران سازمان ملل در جریان دیدار خود از مزرعه القبیر خانه‌هایی را دیدند كه آثار گلوله و خمپاره بر آنها مشهود بود و همچنین یك خانه كه با اجساد درونش به آتش كشیده شده بود.» به گفته غوشه، روستای مزرعه القبیر كه 150 نفر جمعیت دارد، روز جمعه و همزمان با بازدید ناظران سازمان ملل، خالی از سكنه بوده است.

كشتار ساكنان روستای قبیر در نزدیكی حماه، پس از كشتار 108 غیرنظامی در حوله، دومین كشتار بزرگ غیرنظامیان در سوریه طی هفته‌های اخیر است و موجب افزایش فشارها در مجامع بین‌المللی برای یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه شده است.

در حالی كه مسكو بر تشكیل یك گروه تماس بین‌المللی با شركت تمام طرف‌های ذی‌نفوذ در سوریه، از جمله عربستان، ایران و تركیه تاكید می‌كند، كشورهای غربی در شورای امنیت مقدمات تصویب قطعنامه‌یی را فراهم می‌كنند كه تحریم‌هایی بین‌المللی علیه دولت بشار اسد را به اجرا می‌گذارد. البته تصویب این قطعنامه در شورای امنیت، منوط به موافقت چین و روسیه است؛ دو كشوری كه پیش از این دو بار قطعنامه‌های این شورا علیه سوریه را وتو كرده‌اند.

در واكنش به این تلاش‌ها، مقام‌های وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه بار دیگر بر مخالفت این كشور با هر گونه مداخله نظامی در سوریه تاكید كردند و افزایش فشارها بر دولت سوریه از طریق تصویب تحریم‌های بین‌المللی در شورای امنیت را هم غیرسازنده خواندند. گنادی گاتیلوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، در گفت‌وگو با اینترفكس گفت: «افزایش فشارها بر دولت سوریه از طریق تهدید به مداخله نظامی یا تصویب تحریم‌های اقتصادی، در شرایط كنونی منطقی نیست.»

روسیه در مقابل این طرح، از تشكیل یك گروه تماس بین‌المللی دفاع می‌كند كه در آن تمام طرف‌های دارای نفوذ بر دولت بشار اسد و مخالفان مسلح آن حضور داشته باشند. اما تشكیل این گروه تماس بین‌المللی و به ویژه حضور ایران در این گروه، با مخالفت هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه امریكا، مواجه شده است. سوزان رایس، نماینده امریكا در سازمان ملل، هم مدعی شده كه ایران بخشی از مشكل سوریه به شمار می‌آید و نمی‌تواند در حل و فصل این مساله مشاركت داشته باشد.

در واكنش به این مخالفت‌ها، گاتیلوف حضور ایران در گروه تماس بین‌المللی را «حق طبیعی» خوانده است و می‌گوید ایران با نفوذ خود در سوریه می‌تواند «نقش سازنده‌یی در یافتن راه‌حلی برای بحران» ایفا كند.

در همین حال فرید هوف، نماینده وزارت خارجه امریكا كه پرونده سوریه را پیگیری می‌كند، به مسكو رفت و با بوگدانف برای بررسی آخرین تحولات سوریه بحث و تبادل نظر كرد. معاون وزیر خارجه روسیه در این دیدار عنوان داشت كه مسكو با راهكارهای ارائه‌شده در چارچوب فصل هفت منشور سازمان ملل مبنی بر مداخله نظامی در سوریه مخالف است. این دیدار بدون دستیابی به توافقی میان دو طرف به پایان رسید.

ادامه بن‌بست بین‌المللی برای حل بحران سوریه در حالی است كه درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح بشار اسد همچنان ادامه دارد و روز شنبه هم منابع نزدیك به مخالفان از كشته شدن 17 نفر در جریان گلوله‌باران و درگیری‌های شهر درعا خبر داده‌اند.

همزمان با انتشار گزارش‌هایی از تداوم درگیری‌ها در سوریه، نشست اعضای شورای ملی سوریه از گروه‌های مخالف دولت این كشور برای انتخاب یك رهبر جدید، روز شنبه در شهر استانبول تركیه برگزار شد. برهان غلیون كه از زمان تشكیل شورای ملی سوریه در سپتامبر سال گذشته رییس آن بود، از سمت خود استعفا داده است. شورای ملی سوریه از گروه‌های اصلی مخالف بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه، به شمار می‌رود.

 

برگرفته از روزنامه اعتماد:  یكشنبه، 21 خرداد 1391 - شماره 2415

 تاریخ : یکشنبه 21 خرداد 1391 | 11:08 ق.ظ | نویسنده : حامد حوره چشم | نظرات شما
.: Weblog Themes By SlideTheme :.